Makra w Arduino to konstrukcje definiowane za pomocą dyrektywy preprocesora #define. Za pomocą makra można zdefiniować fragment kodu lub funkcji, który zostanie podmieniony w kodzie podczas kompilacji. Makro jako stała Makro jako funkcja (z parametrem) Uwaga! Ponieważ makra nie są funkcjami, błędy w ich definicjach są trudniejsze do wykrycia. Makra nie sprawdzają typów swoich argumentów,…
Wysyłanie i odbieranie sygnału w czujniku ultradźwiękowym działa na zasadzie echolokacji, czyli emitowania i odbierania sygnału ultradźwiękowego. Prędkość dźwięku w powietrzu wynosi ok. 343 m/s. (w wodzie prędkość dźwięku jest ponad 4 razy większa) Większość czujników ultradźwiękowych działa na częstotliwościach od 20 kHz do 70 kHz, najczęściej 40 kHz.Wyższa częstotliwość oznacza krótsze fale, co daje…
Na większości płytek Arduino został zamontowany chip do obsługi komunikacji szeregowej z portem USB komputera. W przypadku awarii tego modułu lub płytek, które go nie posiadają można skorzystać z modułu USB UART TTL do komunikacji z komputerem (i wgrywania programów). Połączenie pinów z Arduino USB to TTL 3V3 TXD RXD GND +5V ARDUINO RXD…
Monochromatyczny 128×64 OLED wyświetlacz z interfejsem I2C Wyświetlaczem można sterować za pomocą kilku bibliotek, np. Adafruit_SSD1306 Układ współrzędny ekranu ma swój początek (0,0) w lewym, górnym rogu. Wielkość czcionki w pixelach: Szerokość: 5 pikseli (plus 1 piksel odstępu) * fontsize Wysokość: 7 pikseli (plus 1 piksel odstępu) * fontsize Sterowanie wyświetlaczem SSD1306 I2C za pomocą…